Пластиковий профіль — це основа будь-якого металопластикового вікна. Його багатокамерна структура забезпечує поєднання хорошої механічної міцності з високими показниками тепло- і звукоізоляції.
Перед виробництвом: розробка конструкції профілю
До початку виготовлення пластикового профілю інженери компанії-виробника виконують титанічну роботу. Перед виходом профільної системи на ринок вони розробляють конструкцію профільної системи, а саме:
- Форму та геометричні розміри ПВХ-профілів — рам, стулок, імпостів, штапиків, з’єднувачів, допоміжних профілів і т.д.
- Структуру кожного профілю — форму і кількість міжкамерних перегородок.
- Товщину всіх профільних стінок — як внутрішніх, так і зовнішніх.
- Кількість, форму і розмір контурів ущільнення.
В основі роботи конструкторів лежать складні теплотехнічні розрахунки і обчислення, що оцінюють опір конструкції навантаженням. Тому навіть великі компанії не надто часто виводять на ринок нові профільні системи — це доцільно лише в тому випадку, якщо конструкція дійсно може мати властивості, корисні для потенційного споживача.
Склад ПВХ
Основний матеріал, з якого роблять профіль, — це полівінілхлорид (ПВХ). Але крім полівінілхлориду до складу сировини для виготовлення профільної системи входять:
- Модифікатори, що підвищують в’язкість ПВХ і поліпшують стійкість до ударів.
- Стабілізатори — уповільнюють руйнування полівінілхлориду під впливом різних факторів (наприклад, УФ-випромінювання). Раніше в якості стабілізаторів використовувалися з’єднання на основі свинцю. Сьогодні від них відмовляються на користь більш екологічних кальцій-цинкових (Ca-Zn) сумішей.
Зверніть увагу! Свинець у складі ПВХ знаходиться в зв’язаному стані. Тому навіть старі вікна не становлять загрози навколишньому середовищу або здоров’ю людини.
- Наповнювачі — оброблений карбонат кальцію дрібнодисперсний. Використовується для покращення функціональних властивостей профілю.
- Пігменти — забарвлюють полімер в ідеально білий колір (для цього використовують діоксид титану) або інші відтінки.
Крім того, в суміш, з якої виготовляють пластиковий профіль, додають мастила. Вони роблять розплавлений ПВХ більш текучим і запобігають його прилипанню до гарячих поверхонь обладнання.
Виробництво пластикового профілю
Процес виробництва пластикового профілю називається екструзією. При цьому розплавлена маса проходить через спеціальну форму (фільєру), яка надає пластику задану геометрію.
Все починається з підготовки суміші. На ділянці виготовлення ПВХ-суміші система дозування змішує всі компоненти у потрібних пропорціях, після чого однорідна суміш нагрівається до 120 °С. Далі суміш транспортується в холодний міксер, охолоджується до 40 °С і потім направляється в силос для витримування протягом 24 годин.
- В екструдер (машина для формування пластичних матеріалів) закладають готову ПВХ-суміш.
- Розплавлений полімер проходить через металеву пластину з отворами — фільєру. Спеціальний тягнучий пристрій з постійною швидкістю протягує профіль крізь калібрувальну пластину — завдяки цьому стінки профілю мають однакову товщину по всій довжині.
- Після екструзії, калібрування і охолодження профілю до температури навколишнього середовища на його лицьову поверхню наклеюється захисна плівка. Вона запобігає пошкодженням профілю при транспортуванні, виготовленні і монтажі вікон. Крім того, на плівку наноситься логотип виробника і інша інформація.
- Гільйотина нарізає профіль на фрагменти стандартного розміру (зазвичай 6,5 м). Профіль пакується в полімерну плівку та укладається на металевий піддон. Після цього піддони поступають на склад, звідки їх відвантажують компаніям, які займаються виготовленням металопластикових вікон.
Кольоровий профіль
Для виготовлення забарвлених в масі профілів до складу суміші додають пігмент потрібного відтінку. Точне дозування пігменту гарантує однаковий відтінок всіх профілів в партії, а якісне приготування суміші пігменту з ПВХ — відсутність розводів та п’ятен на поверхні профілю.
Ламінований профіль
Виготовлення ламінованого профілю має свої особливості.
Технологія виготовлення ламінованого профілю складніша, оскільки ПВХ-профіль ламінують вже після його виготовлення. Детально процес ламінування описаний в цій статті, тут же ми обмежимося коротким оглядом технології:
- Поверхню профілю очищають і знежирюють.
- На профіль наносять ґрунтовку-праймер для кращої адгезії.
- Використовуючи клей-розплав, наклеюють полімерну плівку з малюнком і текстурою.
- Валики на спеціальних ламінаційних верстатах притискають плівку до всіх поверхонь профілю, одночасно розгладжуючи мікроскопічні складки.
Всі роботи виконуються в спеціальному ізольованому цеху, що виключає потрапляння під плівку навіть найдрібніших частинок пилу. Це, а також використання якісного клею і контроль температури при наклеюванні забезпечує міцну фіксацію ламінації на основі.
В процесі виробництва профілю є безліч особливостей, що безпосередньо впливають на якість готової продукції. Ось чому, обираючи вікна, варто надавати перевагу виробам з профілю, випущеного великими компаніями з гарною репутацією. Зазвичай вони не тільки прагнуть суворо контролювати якість, але і мають для цього всі можливості — від технічного забезпечення до кваліфікації персоналу.
Дізнайтесь більше про всі переваги віконних систем WDS 8S, WDS 7S, WDS 6S, WDS 5S. Для замовлення вікон WDS у вашому місті радимо звертатись у брендові салони, представлені в розділі «Де купити». Щоб ознайомитись з іншими матеріалами, переходьте у розділ «Всі статті».