Ручка — це елемент вікна, з яким ми контактуємо найчастіше. За своєю суттю це важіль, що приводить в рух всю фурнітурну обв’язку віконної стулки. За допомогою ручки ми відкриваємо і закриваємо вікно, а також встановлюємо стулку в різні положення, наприклад, активуючи режим мікропровітрювання або відкидаючи стулку для максимально інтенсивної вентиляції.
Висновок з цього досить очевидний: ручка, незважаючи на невеликі розміри, є однією з найважливіших деталей. Отже, при її виборі потрібно звертати увагу на комфорт і безпеку використання.
Матеріал і конструкція
Віконні ручки, які використовуються при масовому виготовленні ПВХ-конструкцій, майже завжди роблять за єдиною схемою. Основа будь-якого виробу — це корпус з металу або сплаву. Можуть використовуватися:
- Нержавіюча сталь (досить рідко, для досить дорогих моделей).
- Сплави (найчастіше латунь).
- Алюміній.
- Силумін (матеріал на кремній-алюмінієвій основі).
Чим міцніший метал або сплав, тим вищою буде стійкість ручки до навантажень і деформацій. Але використання якісних матеріалів робить конструкцію дорожчою, тому при комплектації ПВХ-вікна в економ-варіанті зазвичай використовують дешеві силумінові моделі.
На основу наноситься захисний декоративний шар. Він надає ручці привабливий зовнішній вигляд, захищає металеві частини від корозії і робить використання деталі більш комфортним (використовуються матеріали, приємні на дотик). Виробники застосовують різні методи декорування ручок — від нанесення тонкого шару полімеру в розплаві до фарбування порошковим пігментом з подальшим його запіканням для максимальної міцності.
По конструкції віконні ручки можуть бути:
- Односторонніми — найпоширеніший варіант.
- Двохсторонніми — зазвичай ставляться на балконні двері, дозволяють відкривати і закривати стулку як зовні, так і зсередини.
Але є ще дві конструкції, які варто згадати:
- Перша — це ручки-черепашки. Повноцінними ручками їх назвати складно, оскільки вони не взаємодіють з фурнітурою безпосередньо. Така ручка являє собою невелику пластикову або металеву скобу, встановлену на внутрішній стороні балконних дверей. З її допомогою можна притягнути стулку до рами з балконною засувкою, забезпечивши максимальну герметичність (звідси цю деталь ще називають «ручка курця»).
- Друга — це ручки збільшеного розміру. Вони встановлюються для полегшення роботи з великими і важкими стулками, наприклад у похильно-розсувних конструкціях. Більш товсте і довге «плече» працює як ефективний важіль, дозволяючи відкрити таку стулку з меншими зусиллями. І зламати таку ручку значно складніше.
Дизайнерські та стандартні вироби
Більшу частину ручок, які виробляються великими компаніями, можна умовно віднести до «стандартних». Їх випускають в традиційних типорозмірах з рівною або ергономічною (з виїмками під пальці) конфігурацією. При цьому для покриття використовують або білий пластик, або полімер, колір якого відповідає основним відтінком профілю — коричневий, бежевий або сірий.
З іншого боку, ручка — це та деталь, яка дозволить додати конструкції індивідуальності при відносно невеликих вкладеннях. Тому поряд зі стандартними практично всі виробники металопластикових вікон пропонують і дизайнерські ручки:
- По-перше, такі моделі можуть бути виготовлені в різних кольорах. Їх роблять або яскравими, або пофарбованими «під метал» — хромовану сталь, бронзу або золото.
- По-друге, на ринку з’являються моделі з нестандартною формою. Вони можуть бути як оригінальними (наприклад, прямокутні або циліндричні ручки в стилі хай-тек), так і виготовленими під старовину. Останній різновид іноді прикрашають додатковими деталями, наприклад прозорими або тонованими пластиковими вставками під кришталь або під дорогоцінний камінь.
Вибирають дизайнерські ручки, враховуючи не тільки зовнішній вигляд вікна, а й загальне стилістичне рішення інтер’єру. Ціна на них вище, ніж на стандартні моделі. Але при правильному виборі така віконна ручка здатна стати справжньою родзинкою, привертаючи загальну увагу і органічно поєднуючись з іншими елементами декору.
Ручки з підвищеними показниками безпеки
Використовуючи нестандартні моделі віконних ручок, можна не тільки зробити конструкцію унікальною, але і значно підвищити показники безпеки приміщення. Для цього використовуються:
- Ручки з кнопкою.
- Ручки з ключем.
Обидва різновиди дозволяють блокувати спроби відкривання вікна — тільки в першому випадку для розблокування потрібно буде натиснути кнопку на корпусі ручки, а в другому — вставити в замок ключ і провернути його. Такі віконні ручки запобігають спробам повороту запірного механізму зовні. Крім того, вони (особливо моделі з замками) знижують ризик несанкціонованого відкривання вікон маленькими дітьми.
І ще одна модель, про яку не можна не сказати, — це ручка Secustik. На відміну від стандартних моделей, всередині у неї знаходиться спеціальний механізм, блокуючий рух фурнітурної обв’язки при будь-яких спробах злому або повороту ручки зовні. Встановлення таких ручок на вікна, розташовані на перших, других і останніх поверхах, вельми бажане — так приміщення отримає додатковий захист від несанкціонованого проникнення.
Навіть таке просте на перший погляд завдання, як вибір віконної ручки, має цілий ряд “підводних каменів”. З іншого боку, великий асортимент стандартних і дизайнерських моделей, а також ручок з додатковим функціоналом дозволяє підібрати конфігурацію, що оптимально підходить саме для вашого пластикового вікна.
Дізнайтесь більше про всі переваги віконних систем WDS 8S, WDS 7S, WDS 6S, WDS 5S. Для замовлення вікон WDS у вашому місті радимо звертатись у брендові салони, представлені в розділі «Де купити». Щоб ознайомитись з іншими матеріалами, переходьте у розділ «Всі статті».