Дерев’яні двостулкові вікна, які ставилися в будинках старого зразка, закривалися так, що одна стулка частково заходила на іншу. Це було досить зручно, тому що при відкриванні обох стулок ми отримували єдиний широкий отвір без перетинок.
Для металопластикових вікон стандартною стала інша конструкція: обидві стулки при закриванні фіксувалися на вертикальній стійці — імпості. Так забезпечувалося надійне закривання, але при цьому імпост ділив відкритий отвір надвоє. Цей варіант подобався не всім, тому в більшості профільних систем з’явилася можливість робити вікна і двері з так званою штульповою конструкцією.
Принцип роботи штульпової конструкції
Штульповою називають двостулкову конструкцію, в якій немає поперечної вертикальної стійки — імпоста:
- На одну із стулок такої конструкції встановлюється додатковий профіль – штульп («несправжній імпост»). Він забезпечує прилягання стулок одна до одної і перекриття зазору при закриванні.
- При відкриванні спочатку відкривається стулка без штульпа, а потім — стулка зі штульпом. В результаті ми отримуємо широкий, нічим не поділений віконний або дверний отвір.
- На штульпову конструкцію ставиться спеціальна фурнітура, що дозволяє фіксувати стулки в закритому положенні без імпоста (в стандартних конструкціях саме на імпості розташовуються зачіпи).
Саме фурнітура та забезпечує унікальний функціонал штульпового вікна.
Фурнітура для штульпових вікон і дверей
Основна складність при виробництві штульпової конструкції — забезпечити надійну фіксацію стулок у закритому положенні в місці їх контакту. Для цього використовуються спеціальні системи, які можуть працювати за різними принципами:
- Перший варіант — механізм з так званими «штульповимі ножицями». Вони являють собою спеціальний важіль, який монтується на одну із стулок. Це важіль пускає в хід замикаючий механізм, що фіксує стулку до рами без використання імпоста.
- Другий варіант — використання штульпових засувок. По суті, це вдосконалені шпінгалети, які фіксують стулку в закритому положенні. Як правило, при натисканні на кнопку звільняється короткий важіль, потягнувши за який можна розблокувати відкривання стулки.
У порівнянні зі стандартними комплектами фурнітури штульпові комплекси коштують дещо дорожче. При цьому вони практично не поступаються звичайним механізмам ні за зручністю, ні по зламостійкості. Крім того, при правильному регулюванні фурнітури забезпечується хороша тепло- і звукоізоляція за рахунок підвищеної герметичності в місці змикання стулок.
При замовленні штульпового вікна зважайте на те, що штульп може встановлюватися як на ліву, так і на праву стулку (відповідно, зміниться конфігурація фурнітури і тип відкривання — ліве або праве). Також більшість виробників фурнітури дозволяють робити одну з штульпових стулок поворотно-відкидною: її зручно використовувати для провітрювання приміщення.
Коли встановлення штульпових конструкцій буде виправданим?
Основна перевага штульпової конструкції — відсутність вертикальної перетинки. Це дозволяє виробляти вікна та двері з широкими отворами, які перекриваються двома стулками:
- Типове місце встановлення штульпового вікна — балкон або лоджія. Ви можете розкрити обидві стулки і отримати широкий отвір з панорамним оглядом.
- Штульпові двері встановлюють там, де необхідно забезпечити можливість вільного проходу багатьох людей. У звичайному режимі відкривається тільки одна стулка, а коли виникає потреба в розширенні проходу — можна за кілька секунд відкрити другу.
- Ще один варіант установки штульпової двері — вихід на терасу. У теплу пору року обидві стулки можна відкривати, отримуючи максимально широкий прохід і практично об’єднуючи терасу з приміщенням.
Штульпове відкривання також застосовується при виготовленні двостулкових конструкцій невеликої ширини (інакше імпост «з’їсть» значну частину світлового прорізу), а ще — при виробництві нестандартних (трикутних трапецієподібних, арочних) вікон.
Що варто врахувати, перш ніж замовляти штульпове вікно?
Замовляючи штульповое вікно, слід пам’ятати, що воно може відкриватися повністю. В цьому випадку ви отримаєте максимальний огляд – але не будете захищені від проникнення комах. Тому для такої конструкції оптимальним вибором буде виготовлення москітної сітки, що перекриває відразу обидві стулки. Навіть коли ви відкриєте тільки одну стулку, сітка буде закривати весь отвір — і комахи не потраплять в приміщення.
Штульпові вікна і двері, виготовлені з якісного профілю і укомплектовані надійною фурнітурою, дуже зручні у використанні. Якщо можливість відкриття максимально широкого отвору без перетинок для вас актуальна — обирайте саме цей варіант!