Металопластикові вікна зазвичай комплектуються підвіконнями з полівінілхлориду (ПВХ). Такі конструкції найчастіше встановлюють з боку приміщення, але іноді підвіконня монтують з двох сторін — наприклад, при монтажі балконного блоку на місці водовідливної планки теж закріплюють вузьке підвіконня.
Пластикові конструкції сьогодні практично витіснили з ринку дерев’яні та кам’яні підвіконні дошки. Які переваги підвіконь з ПВХ стали цьому причиною, а також на що варто звернути увагу при виборі таких конструкцій — розповімо в статті.
Конструкція і види підвіконь з ПВХ
Пластикові підвіконня, як і ПВХ-профіль, з якого виробляють вікна, роблять порожнистими:
- Основу конструкції складають два шари щільного ПВХ товщиною до 3 мм. Вони формують верхню і нижню площини підвіконної дошки.
- Внутрішній простір підвіконня розділено на камери. Основна функція внутрішніх перетинок — не теплоізоляція (хоча вона також є вкрай важливою), а забезпечення механічної міцності — кожна перетинка виконує функцію ребра жорсткості.
- Виробляють підвіконня у вигляді довгих профілів, від яких відрізають фрагменти потрібної довжини. При розпилюванні внутрішні камери залишаються відкритими з торців. Тому після монтажу їх перекривають заглушками, що запобігають потраплянню всередину підвіконня вологи, пилу або сміття.
- Ширина підвіконня з ПВХ може бути різною. Зазвичай виробники випускають кілька моделей шириною від 100 до 600 мм. Чим ширшою є підвіконна дошка, тим вищою буде її схильність до деформації, тому для монтажу широких підвіконь іноді використовують додаткові опорні кронштейни.
Лицьова (верхня) частина підвіконної дошки піддається найінтенсивнішим експлуатаційним навантаженням. Недорогі ПВХ-підвіконня роблять з пластику без захисного покриття, тому поверхня досить швидко зношується — на ній з’являються подряпини й інші сліди експлуатації. Щоб уникнути цього, лицьову поверхню покривають захисним шаром.
Плівка, що використовується для оформлення лицьової сторони, може виконувати декоративну функцію — з її допомогою підвіконня декорують під натуральне дерево, камінь або просто надають підвіконній дошці потрібного відтінку.
Фінішний шар захисного покриття може бути:
- Глянцевим.
- Сатиновим (напівглянцевим).
- Матовим.
Відрізняються такі поверхні не тільки за зовнішнім виглядом, але і за особливостями експлуатації — про це ми писали раніше.
Переваги підвіконь з ПВХ
Популярність підвіконь з ПВХ багато в чому обумовлена тим, що у таких конструкцій є цілий ряд переваг. Їх перелік у виробів з економ-сегмента і преміум-сегмента буде відрізнятися, але мають пластикові підвіконня і спільні плюси:
- Широкий асортимент. Підвіконня можна обирати з модельного ряду, куди входять вироби з різною шириною, різною конфігурацією переднього краю, різними покриттями лицьової поверхні. Це означає, що для будь-якого вікна можна знайти відповідну модель.
- Надійність і довговічність. Навіть найдешевші конструкції з ПВХ не бояться вологи, не деформуються при намоканні, десятиліттями зберігають свій привабливий зовнішній вигляд при досить необтяжливому догляді. Якщо ж говорити про підвіконня з преміум-сегменту, то у них варто відзначити додатковий захист від УФ-випромінювання (з часом ламінація не змінює колір) і підвищену термостійкість.
- Простий догляд. Про це ми вже згадали, але все ж варто сказати ще раз: доглядати за підвіконнями з ПВХ — дуже просто. Поверхні легко очищуються від більшості забруднень, при цьому пластик не пошкоджується миючими засобами.
Зверніть увагу! Склади з абразивними частинками і сильні розчинники будуть винятком! Вони можуть пошкодити ПВХ або лицьове захисне покриття. Використовувати такі засоби для чистки підвіконь із пластику не рекомендується.
- Міцність. Завдяки внутрішнім ребрам жорсткості підвіконна дошка витримує значні навантаження без деформації і пошкодження. Звичайно, це справедливо тільки за умови правильного монтажу підвіконня (тонкощам цього процесу ми присвятили окрему статтю).
- Теплоізоляційні характеристики. Пустотіла багатокамера ПВХ-дошка, встановлена під вікном, стає додатковим бар’єром для втрат тепла.
Таким чином, для підвіконь із пластику характерним є унікальне поєднання привабливого зовнішнього вигляду (від лаконічних білих моделей до підвіконь, декорованих під мармур), практичності та стійкості до більшості впливів. Ціна більшості моделей при цьому цілком доступна — в усякому разі, вона практично гарантовано буде нижчою, ніж у підвіконня з масиву деревини, натурального або штучного каменю.
Недоліки пластикових конструкцій
Говорячи про мінуси підвіконь з ПВХ, варто враховувати два аспекти:
- По-перше, більша частина недоліків є характерною для конструкцій з економ-сегмента.
- По-друге, певні недоліки можна врахувати при виборі або монтажі.
Але все ж про мінуси потрібно пам’ятати:
- Дешеві підвіконня з ПВХ досить крихкі, тому при сильному точковому ударі на поверхні може з’явитися тріщина або пробоїна.
- Глянцеві поверхні недорогих підвіконь схильні до появи подряпин, видалити які без сліду практично неможливо.
- При різких перепадах температури довга підвіконна дошка з пластику може деформуватися — це обов’язково враховують при монтажі.
- Підвіконня взагалі чутливі до якості монтажу — помилки при встановленні (неправильне кріплення, нераціональне використання монтажної піни і т.д.) призводять до того, що конструкція з часом деформується.
- Плавлення при контакті з відкритим вогнем або гарячими предметами. Це стосується в першу чергу недорогих підвіконь, але все ж піддавати нагріванню такі конструкції не варто.
Ціну якісних моделей теж можна вважати: ламіновані широкі підвіконня з захисним покриттям дешевими назвати не можна. Але різниця в ціні компенсується більш привабливим зовнішнім виглядом і експлуатаційними перевагами дорогих моделей.
Обираючи пластикове підвіконня, потрібно враховувати не тільки його сильні сторони, але і недоліки, що можуть вплинути на експлуатацію. І все ж ситуацій, коли варто відмовлятися від підвіконь з ПВХ, не так багато — широкий модельний ряд і відмінні експлуатаційні показники роблять їх практично універсальними.
Дізнайтесь більше про всі переваги віконних систем WDS 8S, WDS 7S, WDS 6S, WDS 5S. Для замовлення вікон WDS у вашому місті радимо звертатись у брендові салони, представлені в розділі «Де купити». Щоб ознайомитись з іншими матеріалами, переходьте у розділ «Всі статті».