Виготовлення металопластикової конструкції — лише один з кроків до енергоефективності. Мало якісно виготовити і укомплектувати вікно — конструкцію необхідно встановити в отвір з урахуванням його габаритів, конфігурації, матеріалу стінового огородження і ряду інших чинників.
Професійний монтаж ПВХ вікна — обов’язкова умова його довговічною служби та комфортної експлуатації. Крім того, тільки дотримання правил монтажу ПВХ вікон допоможе створити в приміщенні сприятливий мікроклімат з оптимальними показниками температури і вологості.
Які завдання вирішує монтаж пластикового вікна
Монтаж металопластикового вікна — процедура, яка включає:
- Підготовку отвору (демонтаж старої конструкції, вирівнювання, зміцнення).
- Встановлення конструкції в отвір, вирівнювання її по горизонталі, вертикалі і в площині.
- Фіксацію конструкції в отворі з використанням різних кріпильних елементів.
- Герметизацію, гідро- і теплоізоляцію зазору між конструкцією і краями отвору.
- Фінішну обробку укосів ззовні і зсередини приміщення.
Всі операції за винятком останньої (її іноді доручають стороннім фахівцям) виконує бригада майстрів з монтажу. При цьому майстри вирішують кілька завдань:
- Надійну фіксацію конструкції в обраному місці віконного прорізу.
- Запобігання зміщенню вікна в отворі, його деформації під впливом температурного розширення, вагових і експлуатаційних навантажень.
- Облаштування монтажного шва з урахуванням вимог щодо герметичності і теплоізоляції.
Перші два завдання сьогодні з більш-менш стабільним успіхом вирішують практично всі майстри. За винятком складних випадків (встановлення великогабаритних конструкцій, монтаж на слабкі основи на кшталт вапняку або газобетону), напрацьовані методики забезпечують потрібний результат.
При цьому рішення третього завдання часто обмежується заповненням монтажного зазору поліуретановою піною. Це суперечить чинним будівельним нормам, оскільки не забезпечує належну гідро- і пароізоляцію шва.
Тришаровий монтаж вікон по ДСТУ
Діючі в Україні будівельні нормативи регламентують технологію облаштування монтажного шва. Згідно з прийнятими ДСТУ, шов повинен формуватися з використанням спеціальних монтажних стрічок і мати тришарову структуру:
- Зовнішній шар — гідроізоляційний, але при цьому паропроникний. Для його облаштування використовуються супердифузійні стрічки, паропроникні герметики, а також ПСУС (попередньо стиснена ущільнена стрічка). Завдання зовнішнього шару — забезпечити безперешкодне відведення вологи з монтажного шва.
- Середній шар — тепло- і звукоізоляційний. Представлений в основному монтажною піною, яка повинна бути сухою і не мати великих порожнин і пустот.
Важливо! При монтажі металопластикових вікон в холодну пору року потрібно використовувати спеціалізовану піну, яка може полімеризуватися при низьких температурах (але не на морозі — монтаж конструкцій при температурі нижче нуля небажаний).
- Внутрішній шар — гідро- і пароізоляційний. Запобігає потраплянню вологи з приміщення до монтажного шву, а також зволоженню матеріалу укосів при контакті з монтажною піною. Для облаштування внутрішнього шару використовуються стрічки з фольгованим покриттям або вироби на основі бутилкаучуку.
Завдяки тришаровій структурі монтажний шов виконує своє основне завдання. Піна виступає в якості ефективного утеплювача, а монтажні стрічки забезпечують нормалізацію режиму вологості, відсікаючи надлишок вологи, і при цьому не перешкоджаючи природній вентиляції і виходу водяної пари в зовнішнє середовище.
При облаштуванні тришарового монтажного шва потрібні додаткові витрати на закупівлю монтажних стрічок. Крім того, зростає трудомісткість процесу, тому що і зовнішній, і внутрішній шари потрібно облаштовувати за певними правилами. Але все ж тришарова структура більш ефективна з точки зору збереження оптимального мікроклімату.
Наслідки неправильного монтажу
До чого можуть призвести нехтування правилами монтажу? Все залежить від того, які рекомендації було порушено:
- Найбільш очевидний наслідок — ненадійна фіксація конструкції в отворі. Використання невідповідного кріплення призводить до того, що під вітровими і експлуатаційними навантаженнями рама починає рухатися. Це порушує герметичність монтажного шва, провокує руйнацію укосів і є потенційною загрозою випадання конструкції з отвору (ситуація вкрай рідкісна, але можлива).
- Друга поширена проблема — деформація конструкції. Якщо не вжити заходів, то рами і стулки під власною вагою або через перепади температур будуть деформуватися. В результаті знову виникають зазори в монтажному шві, а фурнітура перестає правильно працювати через зміщення стулки.
- Зростання тепловтрат в області монтажного шва — ще один частий наслідок непрофесійного монтажу. Тепловтрати можуть бути викликані протягами, проникненням вологи або промерзанням в холодну пору року. Найчастіше проблеми виникають, коли при монтажі не формується тришаровий монтажний шов, а майстри обмежуються заповненням монтажного зазору піною.
- Пліснява на укосах теж є наслідком помилок при монтажі. Про можливі причини появи плісняви ми писали раніше, тому тут просто резюмуємо: тільки монтаж за всіма правилами ДСТУ може запобігти її появі, забезпечивши нормалізацію вологості.
Описані проблеми часто можна вирішити тільки шляхом демонтажу конструкції з подальшим її встановленням за всіма правилами. Це — тривала і затратна процедура, яка, до того ж, супроводжується руйнуванням укосів. Тому дуже важливо з самого початку монтувати вікна за всіма правилами, а значить — залучати до роботи професійних майстрів з хорошою репутацією.
Дізнайтесь більше про всі переваги віконних систем WDS 8S, WDS 7S, WDS 6S, WDS 5S. Для замовлення вікон WDS у вашому місті радимо звертатись у брендові салони, представлені в розділі «Де купити». Щоб ознайомитись з іншими матеріалами, переходьте у розділ «Всі статті».