Якщо в будинку встановлені дерев’яні вікна старого зразка, то питання про доцільність заміни їх пластиковими навіть не піднімається. Стара столярка не може забезпечити потрібної герметичності, тепло- і звукоізоляції, тому в приміщенні потрібно обов’язково встановлювати сучасні вікна з показниками, що відповідають вимогам ДСТУ.
Але якщо в будинку або квартирі вже стоять металопластикові вікна — чи варто їх міняти на нові? Відповідь на це питання в кожному випадку вирішується індивідуально.
Як прийняти рішення
Шукаючи відповідь на питання, чи потрібно міняти пластикові вікна, не варто цілком орієнтуватися на їхній вік. Гарантійний термін експлуатації середньостатистичного вікна складає від 10 до 15 років, але це — середні показники. Є конструкції, що відмінно справляються зі своїми функціями і через 30-40 років після монтажу, а є ті, які потрібно міняти вже через рік-два.
Причин для заміни пластикових вікон, по суті, всього дві:
- Вихід конструкції з ладу.
- Невідповідність її характеристик необхідним параметрам.
Для зваженого рішення про заміну вікна (або про відмову від заміни) варто:
- Проаналізувати комплектацію конструкції (вона зазвичай вказується в договорі). Знаючи базові характеристики профільної системи, склопакета і фурнітури, можна оцінити, наскільки така комплектація буде ефективною в тих чи інших умовах.
- Запросити фахівця для діагностики. Зазвичай цю процедуру поєднують з обслуговуванням вікна — чищенням і регулюванням фурнітури, замащенням ущільнювача і т.д. Фахівцю теж варто надати інформацію про комплектацію вікна — так він зможе максимально об’єктивно оцінити характеристики конструкції і дати рекомендації з урахуванням її актуального стану.
Втім, розібратися в більшій частині нюансів можна і самостійно.
Коли можна обмежитися заміною окремих елементів
Заміна вікна — процедура, пов’язана із суттєвими витратами (доведеться купувати нове вікно, оплачувати монтаж, а потім відновлювати оздоблення, пошкоджене під час монтажу). Тому цілком зрозумілим є бажання обійтися «малою кров’ю», міняючи не все вікно, а його окремі елементи. Це можливо в декількох ситуаціях:
- Пошкодження склопакета — розбиття або розгерметизація. Звичайно, такий склопакет не може виконувати свої функції, проте й міняти вікно цілком не варто: досить замінити лише заповнення.
- Низька енергоефективність склопакета. Якщо раніше в конструкцію було встановлено склопакет без енергозбереження, то варто якомога швидше замінити його енергозберігаючим. Якщо профільна система дозволяє установку двокамерного склопакета замість однокамерного, то разом із склінням доведеться міняти і штапики, але це все одно простіше і дешевше.
- Вихід з ладу окремих елементів фурнітури або всієї фурнітурної обв’язки. У першому випадку достатньо замінити ці елементи, в другому доведеться викликати майстра для заміни — але все це цілком реально без демонтажу вікна. Тому витрати будуть на порядок меншими.
Тут же варто розглянути такий вимушений крок, як повторний монтаж. Якщо вікно було встановлено з порушенням правил, то цілком можливі продування по периметру, тепловтрати через недостатню теплоізоляцію монтажного шва, надмірне утворення конденсату або поява плісняви. Значна частина цих проблем вирішується, але для цього доведеться як мінімум розкривати монтажний шов, а то і демонтувати конструкцію і встановлювати її заново (на цей раз з дотриманням вимог ДСТУ).
Коли заміна є необхідною
Втім, є і ситуації, коли міняти вікно дійсно потрібно. Тут варто згадати:
- Потребу в зміні конфігурації вікна. Якщо глуху конструкцію потрібно зробити такою, що відкривається, або замінити імпостне вікно штульповим — частіше за все саме заміна конструкції стає кращим виходом.
- Пошкодження профілю. В першу чергу це стосується рами: якщо вона сильно деформована, або на ній з’являються тріщини — альтернатив заміни немає.
- Потреба у встановленні ламінованого вікна замість білого. Спроби обклеювання білого металопластикового вікна полімерною плівкою після монтажу дуже рідко приносять бажаний результат: майже завжди плівка починає відшаровуватися. Тому, якщо дизайн приміщення дійсно важливий, старе біле вікно варто замінити ламінованим (яке було задекороване в заводських умовах).
Крім того, повну заміну виконують в тому випадку, якщо теплотехнічні характеристики всього вікна (а не тільки склопакета) не відповідають сучасним стандартам. Найчастіше це потрібно:
- При капітальному ремонті в приміщенні, в якому вікна були встановлені більше 10-15 років тому. Справа тут не стільки в терміні служби конструкцій, скільки в тому, що на початку появи ПВХ-вікон на ринку України на дотримання вимоги по енергозбереженню дивилися крізь пальці. Тому в будинках і квартирах часто встановлювали вікна з найдешевшого трикамерного профілю зі склопакетами без енергозбереження. На жаль, тут допоможе тільки заміна.
- При заселенні в новобудову. Не надто відповідальні забудовники часто встановлюють у квартири найдешевші вікна (3-4 камери в профілі, склопакети без енергозберігаючого скла, фурнітура мінімальної комплектації). Це якраз той випадок, коли конструкції варто поміняти на самому початку — інакше за 2-3 роки це доведеться зробити через постійний дискомфорт.
Саме ці міркування слід враховувати, приймаючи рішення про заміну металопластикових вікон. Але в будь-якому випадку варто залучити до діагностики фахівця — тоді у вашому розпорядженні буде і об’єктивна інформація, і професійні рекомендації.
Дізнайтесь більше про всі переваги віконних систем WDS 8S, WDS 7S, WDS 6S, WDS 5S. Для замовлення вікон WDS у вашому місті радимо звертатись у брендові салони, представлені в розділі «Де купити». Щоб ознайомитись з іншими матеріалами, переходьте у розділ «Всі статті».